Rzeczywistość wirtualna może zmienić sposób, w jaki wchodzimy w interakcję z otaczającym nas światem. Może zapewnić nam nowe sposoby doświadczania i odkrywania naszego otoczenia. Wszystko o niej poniżej.
Czym jest rozszerzona rzeczywistość?
Rzeczywistość wirtualna jest najbardziej wciągającą ze wszystkich generowanych komputerowo rzeczywistości, zanurzając uczestników w generowanym komputerowo środowisku, w którym wchodzą w interakcję z symulowanymi obiektami. Rzeczywistość rozszerzona to forma prawdziwego życia wzbogacona o elementy generowane komputerowo (takie jak wskazówki lub tekst).
W ten sposób technologia rozszerzonej rzeczywistości przenosi wirtualne elementy do rzeczywistego świata. Nie chodzi tylko o to, aby zobaczyć fotorealistyczny obraz dinozaura na stoliku do kawy przed sobą — chociaż są też na to aplikacje. Zamiast tego technologia rzeczywistości rozszerzonej pozwala zobaczyć różne rzeczy nałożone na otaczający Cię świat rzeczywisty: informacje wyjaśniające o punktach orientacyjnych i innych godnych uwagi miejscach, treści w mediach, posty w mediach społecznościowych od znajomych i członków rodziny, oferty specjalne od lokalnych firm, a nawet pomocne adnotacje dotyczące przedmiotów w świecie rzeczywistym.
Rzeczywistość wirtualna to interaktywne doświadczenie komputerowe, które może symulować fizyczną obecność w miejscach w świecie rzeczywistym lub światach wyimaginowanych i pozwala użytkownikowi na interakcję w tym świecie.
Gdzie jest wykorzystywana?
Rzeczywistość wirtualna jest wykorzystywana w ostatnich latach do różnych zastosowań, takich jak gry i symulacje w sporcie czy szkoleniu wojskowym. Technologia jest również rozwijana do celów medycznych, w szczególności do wizualizacji anatomii i symulacji chirurgicznej. W ten sposób rzeczywistość wirtualna pozwala lekarzom na bardziej realistyczną praktykę przed wykonaniem interwencji na pacjentach.
Rzeczywistość rozszerzoną można wykorzystywać w połączeniu z innymi technologiami, aby zapewnić użytkownikom interaktywne wrażenia. Na przykład użytkownicy mogą wejść do wirtualnego muzeum i oglądać obrazy wyświetlane na ścianach za pomocą kamer w smartfonach. Mogą również otrzymywać informacje o poszczególnych obrazach, wskazując na nie swoimi urządzeniami.
Ta sama technologia jest również wykorzystywana w celach marketingowych – na przykład umieszczając reklamy lub logo firmowe tuż obok produktów sprzedawanych w sklepach.
Istnieje wiele różnych zastosowań technologii rzeczywistości rozszerzonej, ale wszystkie mają jedną wspólną cechę: wszystkie są doświadczeniami, które mają na celu poprawę Twojego życia poprzez uczynienie Twojego świata mądrzejszym i ciekawszym – i łatwiejszym do zrozumienia bez konieczności sięgania do książki lub ręczny.
Google Glass
Google od jakiegoś czasu jest w czołówce wirtualnej rzeczywistości (VR). Marka ogłosiła nowy ambitny krok w kierunku rozszerzonej rzeczywistości (AR). Pierwszym produktem, który wyszedł z rozwoju tego projektu, jest urządzenie Google Glass.
To, co sprawia, że ten produkt jest tak ekscytujący, to nie tylko to, że jest wygodny; jest też niesamowicie wciągająca. Mając wszystko na swojej twarzy, możesz kontaktować się z ludźmi wokół siebie tak, jakby znajdowali się w trójwymiarowej przestrzeni. Możesz nawet zobaczyć, kto na ciebie patrzy lub do ciebie mówi.
Google Glass to komputer w formie okularów do noszenia z optycznym wyświetlaczem montowanym na głowie, który jest opracowywany przez Google. Wyświetlacz jest przezroczysty i znajduje się przed okiem użytkownika. Urządzeniem sterują komendy głosowe i gesty.
Potencjalne zastosowania Google Glass są nieograniczone. Dzięki wbudowanej kamerze użytkownicy mogą robić zdjęcia i filmy bez użycia rąk. Urządzenie może być również używane do nawigacji, uzyskiwania informacji o otoczeniu w czasie rzeczywistym oraz do tworzenia sieci społecznościowych. Google Glass może być również używany do uzyskiwania dostępu do poczty e-mail, wyszukiwania w internecie i uzyskiwania szczegółowych wskazówek.
Podsumowanie
Wyobraź sobie możliwość odwiedzenia różnych epok historycznych lub miejsc bez wychodzenia z domu lub możliwość doświadczenia, jak by to było latać lub podróżować w kosmos. Rzeczywistość wirtualna może być również wykorzystywana do celów edukacyjnych, takich jak pomaganie uczniom w poznawaniu różnych kultur. Dodatkowo może być używana do celów terapeutycznych, takich jak terapia ekspozycji dla osób z fobiami lub pomaganie osobom z PTSD w ponownym przeżywaniu traumy w kontrolowanym środowisku. Ostatecznie rzeczywistość wirtualna ma potencjał, aby poprawić nasze życie na różne sposoby.