Gdy temperatura na zewnątrz zaczyna rosnąć, pojawia się pokusa podkręcenia klimatyzacji. Jednak czy wiesz, że obniżenie temperatury w domu podczas gorących letnich dni rzeczywiście przynosi korzyści zdrowotne? Na początek niższe temperatury poprawiają krążenie i zapobiegają odwodnieniu. Zmniejszają również ryzyko udaru cieplnego i innych chorób związanych z upałem. Ponadto niższe temperatury mogą poprawić jakość snu i zapobiec niespokojnym nocom. Warto więc nie tylko obniżać temperaturę w domu podczas upalnych letnich dni dla swojego zdrowia, ale może to również pomóc zaoszczędzić na rachunkach za energię.
Zasuń zasłony lub rolety w ciągu dnia
Zasłony chronią przed światłem słonecznym i pomagają kontrolować ciepło. Ważne jest, aby w miesiącach letnich utrzymać chłód w domu, a jednym ze sposobów na to jest zamknięcie zasłon lub żaluzji w ciągu dnia. Pomoże to chronić dom przed ciepłem słonecznym i lepiej kontrolować temperaturę. Dodatkowo możesz otwierać okna na noc, aby wpuścić chłodniejsze powietrze i zapewnić komfort w domu. Dodatkowo jeśli istnieje taka możliwość, możesz skorzystać z wybudowania dodatkowych okiennic. Będą one izolowały jeszcze bardziej od gorącego powietrza z zewnątrz, ale warto ich używać jedynie wtedy kiedy nie będą zawierały cennego światła dziennego np. w pomieszczeniach, w których nie przebywamy cały dzień takich jak sypialnia.
Używaj wentylatorów zamiast klimatyzatorów
Wentylatory rozprowadzają powietrze po całym pomieszczeniu, co pomaga poczuć się chłodniej, obniżając ogólną temperaturę w tym pomieszczeniu. Ponieważ letnie upały zaczynają być uciążliwe, wielu ludzi woli najpierw włączyć klimatyzację. Jednak klimatyzatory mogą być drogie w eksploatacji, a także mogą mieć negatywny wpływ na środowisko. Bardziej zrównoważonym i opłacalnym rozwiązaniem jest zastosowanie wentylatorów do obniżenia temperatury w domu. Wentylatory działają na zasadzie cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, co pomaga obniżyć ogólną temperaturę. Dzieje się tak, ponieważ ruch powietrza wytwarzany przez wentylator pomaga odparowywać pot ze skóry, co ma działanie chłodzące. Dodatkowo wentylatory mogą być używane w połączeniu z innymi strategiami chłodzenia, takimi jak otwieranie okien lub używanie nawilżacza, w celu dalszego obniżenia temperatury. Wentylatory są nie tylko bardziej ekologiczne niż klimatyzatory, ale także bardziej opłacalne. Faktycznie, korzystanie z wentylatora zużywa około jednej dziesiątej energii klimatyzatora, co czyni go znacznie tańszą opcją utrzymania chłodu w lecie. Dlatego następnym razem, gdy temperatura zacznie rosnąć, sięgnij po wentylator zamiast klimatyzatora, aby obniżyć temperaturę w domu.
Zainstaluj izolację na strychu lub w przestrzeni, jeśli Twój dom jeszcze jej nie ma
Jeśli latem w Twoim domu robi się nieprzyjemnie gorąco, możesz zrobić kilka rzeczy, aby obniżyć temperaturę. Jednym z nich jest zainstalowanie izolacji na poddaszu lub w dowolnym miejscu, w którym Twój dom jeszcze go nie ma.
Izolacja domu może pomóc w utrzymaniu chłodu w miesiącach letnich, zapobiegając dostawaniu się ciepłego powietrza przez szczeliny wokół okien i drzwi, a także między ścianami i sufitami (tzw. „efekt komina”). Możesz potrzebować profesjonalnej pomocy w tym przypadku, ale może być to tego warte, jeśli planujesz pozostać w danym domu przez wiele lat (i oszczędzać pieniądze na rachunkach za energię).
Na koniec upewnij się, że nie generujesz dodatkowego ciepła, używając urządzeń, które wydzielają ciepło, takich jak piekarnik lub suszarka. Podejmując te kroki, możesz uczynić swój dom bardziej komfortowym podczas gorących letnich miesięcy.
Nawilżaj powietrze
Jest kilka sposobów na obniżenie temperatury w domu latem, a jednym z najskuteczniejszych jest nawilżanie powietrza. Można to zrobić za pomocą nawilżacza, który doda wilgoci do powietrza i pomoże je schłodzić. Innym sposobem na obniżenie temperatury jest zastosowanie wentylatorów, które zapewnią cyrkulację powietrza i pomogą schłodzić pomieszczenie ustawiając przed nimi miski z wodą. Na koniec możesz spróbować obniżyć temperaturę, otwierając okna i drzwi, aby wpuścić chłodniejsze powietrze z zewnątrz.